PATENT / FAYDALI MODEL

PATENT / FAYDALI MODEL

Daha önce kimse tarafından bilinmeyen bir ürün ortaya çıkaran, üretim, yönetim sistemi bulan icat eden kişiye, icada konu ürünü belirli bir süre ile üretme, kullanma, satma, ihraç veya ithal etme hakkını elde etme sürecine patent denir. Bu hak ayrıca belge ile sabitlenir.

Patenti alınan ürün veya buluş, patent sahibinin izni olmadan kullanılamaz ve üzerinde tasarrufta bulunulamaz. Aksine hareket edilen durumlar yasal yükümlülükler doğurur.

Patent; ürünün veya icadın sahibine, icat ettiği ürünle ilgili her türlü, pazarlama, satış, çoğaltma, benzerlerinin ve türevlerinin üretilmesi gibi alanlarda ayrıcalıklar sağlar.

Patent almadan önce uyulması ve bilinmesi gereken bazı konular vardır;

  • Yeni Olması; Patenti alınacak ürünün 1 yıl boyunca incelemesi yapılacağından, piyasada tanınan bilinen bir ürün olmaması gerekir. Yani icadınızın yeni olması gerekir. Piyasada bilinen, tanınan bir ürüne patent alamazsınız.
  • Sanayiye uygun olması; Yani kullanım alanı olmalı, sanayide uygulanabilir olmalıdır.
  • Tekniğin bilinen durumunun aşılması; Buluş, ilgili olduğu teknik alandaki bir uzman tarafından, tekniğin bilinen durumundan aşikar bir şekilde çıkarılamayan bir faaliyet sonucu gerçekleşmiş ise, tekniğin bilinen durumunun aşıldığı kabul edilir.

  • » PATENT / FAYDALI MODEL İÇİN BİZLERE ULAŞABİLİRSİNİZ > 0216 533 47 33